Deltacommissaris bezoekt Dordrecht
21 mrt 2025

Op vrijdag 21 maart bracht deltacommissaris Co Verdaas een bezoek aan Dordrecht. Op het programma stond de waterveiligheidsstrategie van Dordrecht.
Deltacommissaris
Deltacommissaris Co Verdaas sprak in het Stadhuis met bestuurders en andere vertegenwoordigers van de vier organisaties betrokken bij de waterveiligheid van Dordrecht. Naast de meerlaagse waterveiligheidsstrategie en de ontwikkeling de Staart en het Maasterras als schuillocaties, waren ook de functie en toekomst van de Voorstraat als waterkering, het vloedschottensysteem en de aanpak van crisisbeheersing bij overstroming onderwerpen van het gesprek.
Als regeringscommissaris doet deltacommissaris voorstellen voor het nationaal Deltaprogramma. Hij adviseert bewindspersonen over waterveiligheid, de beschikbaarheid van zoetwater en ruimtelijke aanpassingen. Met name de inrichting van de Staart en het Maasterras als schuillocaties bij een grote overstroming spreekt de deltacommissaris aan.
Meerlaagse waterveiligheidsaanpak
Dordrecht is kwetsbaar bij een grote overstroming. Gemeente Dordrecht, provincie Zuid-Holland, waterschap Hollandse Delta en de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid werken nauw samen aan de waterveiligheid van het eiland. Dat doen we met een zogenaamde ‘meerlaagse’ strategie. Deze aanpak bestaat uit vier lagen:
- Preventie door dijkversterkingen,
- Beperking van de gevolgen van overstroming door ruimtelijke inrichting,
- Crisisbeheersing en
- Snel herstel na een overstroming.
Vergroten van het bewustzijn op het risico van hoogwater en overstroming ligt aan de basis van alle lagen.
Schuillocaties
We zetten in op het voorkomen van een overstroming en het voorbereiden van goede rampenplannen. Daarnaast ontwikkelen we in Dordrecht ook ‘shelters’. Dit zijn veilige vluchtlocaties op hogere stadsgebieden. Het gaat hierbij om De Staart en het toekomstige Maasterras. Hier kunnen inwoners tijdens een mogelijke overstroming in de toekomst schuilen. Vanaf deze plek zullen we ook reddingsacties opzetten en schade herstellen. Dordrecht is de eerste stad die met deze meerlaagse aanpak werkt aan het beperken van de gevolgen van overstroming.
Onder de indruk
De deltacommissaris was onder de indruk van de aanpak in Dordrecht en de samenwerking van de partijen. “Dordrecht is voor zo ver ik weet de eerste gemeente in Nederland die serieus werk maakt van schuillocaties waar mensen naartoe kunnen vluchten als er een overstroming is. We zijn de best beschermde delta ter wereld, maar we blijven gezien onze ligging kwetsbaar. Het is daarom goed dat we niet alleen onze dijken en keringen op orde brengen en houden maar ons ook voorbereiden op een eventuele overstroming. Mooi dat ze in Dordrecht hier volop mee bezig zijn. De stad is daarmee een mooi voorbeeld voor andere Deltasteden die kwetsbaar zijn bij een overstroming.”